باتری لیتیوم یون در مقابل باتری لیتیوم آهن فسفات

September 9, 2021

آخرین اخبار شرکت باتری لیتیوم یون در مقابل باتری لیتیوم آهن فسفات

باتری لیتیوم VS باتری لیتیوم آهن فسفات

 

 

 

در حال حاضر دو مسیر اصلی فناوری باتری برای وسایل نقلیه جدید انرژی وجود دارد ، باتری های لیتیوم آهن فسفات و باتری های لیتیوم سه تایی.اگرچه این دو باتری در بسیاری از زمینه های کاربردی رقابت می کنند ، اما رقابت در زمینه خودروهای جدید انرژی خط اصلی است زیرا این بزرگترین سناریوی کاربرد باتری لیتیوم در چین است.از آنجا که رقابت وجود دارد ، باید مقایسه هایی نیز وجود داشته باشد.مقایسه عملکرد هزینه باتری را می توان از طریق قیمت خودرو انجام داد.از نظر عملکرد ، لازم است مقایسه شود که کدام باتری لیتیوم سه تایی یا باتری لیتیوم آهن فسفات بهتر است.با تنظیم شرایط ، پارامترهای واقعی دو باتری برای نشان دادن به دست می آید.با توجه به آزمایشات آزمایشگاه های مرتبط ، تولیدکنندگان خودروهای جدید انرژی و تولیدکنندگان باتری قدرتمند ، اگرچه هر آزمایش به طور اجتناب ناپذیری دارای تفاوت های ظریفی در پارامترهای خاص است ، اما قضاوت در مورد جوانب مثبت و منفی دو باتری معمولاً یکسان است.برای این منظور ، ما پارامترهای نماینده را برای مقایسه در نظر می گیریم.
 
 
 
1. BYD را برای اتوبوس و تسلا را برای سدان انتخاب کنید.این تفاوت حجم بین این دو است.با توجه به تکنولوژی فعلی ، چگالی انرژی باتری های لیتیوم سه تایی به طور کلی 200Wh/kg است و ممکن است در آینده به 300Wh/kg برسد.در حالی که باتری های لیتیوم آهن فسفات در حال حاضر اساسا در 100 ~ 110Wh/kg معلق هستند و باتری های جداگانه می توانند به 130 ~ 150Wh/kg برسند ، اما شکستن 200Wh/kg بسیار دشوار است.بنابراین ، باتری های قدرت مواد سه گانه می توانند دو برابر فسفات لیتیوم آهن فضا فراهم کنند ، که برای خودروهای با فضای محدود بسیار مهم است.تسلا باتری های لیتیوم سه تایی و BYD باتری های لیتیوم آهن فسفات تولید می کند.بنابراین ، یک ضرب المثل وجود دارد که می گوید "BYD برای خودروهای سواری و تسلا برای اتومبیل ها انتخاب شده است".
 
 
 
2. همچنین به دلیل چگالی انرژی بالا ، وزن بسیار کوچکتر است ، وزن سبک و رد پای کوچک مشخص می کند که وسیله نقلیه جدید با باتری لیتیوم سه تایی انرژی کمتری مصرف می کند ، بنابراین سریعتر و استقامت قوی تری دارد.بنابراین ، خودروهایی که از باتری های لیتیوم سه تایی استفاده می کنند می توانند بیشتر حرکت کنند ، در حالی که وسایل نقلیه جدید لیتیوم آهن فسفات اساساً در حال حاضر برای اتوبوس های شهری استفاده می شوند ، زیرا عمر باتری آنها کوتاه است و باید در یک فاصله کوتاه با شمع شارژ شارژ شوند.
 
 
 
3. البته هسته اصلی استفاده از باتری های لیتیوم آهن فسفات در اتوبوس های مسافربری بر اساس نکات ایمنی است.بیش از یک حادثه آتش سوزی در خودروهای تسلا رخ می دهد.دلیل آن این است: بسته باتری تسلا از حدود 7000 باتری لیتیوم 18650 سه تایی تشکیل شده است.اگر این واحدها یا کل مجموعه باتری دارای اتصال کوتاه داخلی باشند ، شعله های باز ایجاد کرده و با افراط مواجه می شوند.در حادثه برخورد ، اتصال کوتاه باعث آتش سوزی شد.مواد لیتیوم آهن فسفات هنگام برخورد با اتصال کوتاه نمی سوزند و مقاومت در برابر درجه حرارت بالا بسیار بهتر از باتری لیتیوم سه تایی است.
 
 
 
4. اگرچه باتری لیتیوم آهن فسفات در برابر درجه حرارت بالا مقاوم است ، اما باتری لیتیوم سه تایی مقاومت بهتری در دمای پایین دارد.این مسیر اصلی فنی برای تولید باتری های لیتیوم با درجه حرارت پایین است.در دمای منفی 20 درجه سانتیگراد ، باتری لیتیوم سه تایی می تواند 70.14 of ظرفیت را آزاد کند و باتری های لیتیوم آهن فسفات فقط 54.94 of از ظرفیت را آزاد می کنند و به دلیل اینکه در شرایط دمای پایین ، سکوی تخلیه باتری های لیتیوم سه تایی بسیار بیشتر از پلت فرم ولتاژ باتری های لیتیوم آهن فسفات و سریعتر شروع می شود.
 
 
 
5. راندمان شارژ باتری لیتیوم سه تایی بیشتر است.شارژ باتری لیتیوم از روش محدود کننده جریان و محدود کننده ولتاژ استفاده می کند ، یعنی شارژ جریان ثابت در مرحله اول انجام می شود.در این زمان ، جریان زیاد است و کارایی بالا است.بعد از اینکه شارژ جریان ثابت به ولتاژ خاصی رسید ، وارد مرحله دوم شارژ ولتاژ ثابت می شود.در این زمان ، جریان کم است و کارایی آن کم است.بنابراین ، برای اندازه گیری راندمان شارژ این دو ، نسبت قدرت شارژ جریان ثابت به کل ظرفیت باتری را نسبت جریان ثابت می نامند.داده های تجربی نشان می دهد که هنگام شارژ زیر 10 درجه تفاوت کمی بین این دو وجود دارد ، اما فاصله بالای 10 درجه سانتیگراد را باز می کند.هنگام شارژ در دمای 20 درجه سانتیگراد ، نسبت جریان ثابت باتری لیتیوم سه تایی 75/72 درصد و نسبت جریان ثابت باتری لیتیوم آهن فسفات 10/08 درصد است ، حالت اول 5 برابر دومی است.
 
 
 
6. از نظر عمر چرخه ، باتری لیتیوم فسفات آهن بهتر از باتری لیتیوم سه تایی است.عمر نظری باتری لیتیوم سه تایی 2000 بار است ، اما اساساً ، هنگامی که 1000 بار دوچرخه سواری می شود ، ظرفیت آن به 60 ays کاهش می یابد.حتی اگر بهترین مارک صنعت خاص باشد Sla تنها می تواند 70٪ از قدرت را پس از 3000 بار حفظ کند ، در حالی که باتری لیتیوم آهن فسفات 80٪ ظرفیت را پس از همان چرخه دارد.
 
 
 
با مقایسه شش جنبه فوق می توان به طور تقریبی نتیجه گرفت که مزایای نسبی این دو در پاسخ به این سوال که برای باتری های لیتیوم سه تایی و باتری های لیتیوم آهن فسفات بهتر است یا خیر ، کمک می کند: باتری های لیتیوم آهن فسفات ایمن ، عمر طولانی و مقاوم در برابر بالا هستند. درجه حرارت ؛وزن باتری های لیتیوم سه تایی وزن سبک ، راندمان بالای شارژ و مقاومت در برابر درجه حرارت پایین ، خود سازگاری این دو و همزیستی دو قهرمان دلیل تفاوت بین این دو است.