LoRaWAN در مقابل NB-IoT: مقایسه ای بین تنظیم کننده های روند IoT

March 11, 2022

آخرین اخبار شرکت LoRaWAN در مقابل NB-IoT: مقایسه ای بین تنظیم کننده های روند IoT
LoRaWAN یک پروتکل اینترنت اشیا کم مصرف است که از فناوری رادیویی LoRa تشکیل شده است که امکان استقرار شبکه باز، قابل اعتماد و اقتصادی را فراهم می کند.در مقابل، NB-IoT یک فناوری رادیویی LTE دارای مجوز است که تأخیر کم و امنیت قوی را با قیمتی تندتر ارائه می‌کند.

راLoRaWANوNB-IoTاستانداردها هر دو بخشی از یک خانواده بزرگتر از فناوری ها هستند که به عنوان شناخته می شوندLPWAN(شبکه های وسیع با توان کم).

بیشتر از پروتکل های دیگر مانندسیگفاکسو NB-Fi، این استانداردهای ارتباطی روندی را برای آنچه در IoT در آینده خواهد آمد تعیین می کنند.

مطابق باStatistaانتظار می رود تا سال 2023، LoRaWAN و NB-IoT حدود 85.5٪ از تمام اتصالات LPWAN را تشکیل دهند. این به وضوح در نمودار زیر نشان داده شده است:

همپوشانی بین این دو واضح است، اما این سوال همچنان باقی است:

چه چیزی این دو فناوری را در مقایسه با سایر پروتکل ها جذاب می کند؟آیا LoRaWAN و NB-IoT دنبال یک بازار هستند؟یا اینکه آنها قرار است در موارد استفاده مختلف قرار بگیرند؟

با وجود اینکه آنها در یک دسته قرار می گیرند، روش توسعه این دو فناوری متفاوت است.

LoRaWAN یک پروتکل باز است که توسطاتحاد LoRaکه از طیف بدون مجوز استفاده می کند و تقریباً به هر کسی این امکان را می دهد که شبکه های خود را با هزینه کم راه اندازی کند.

NB-IoT یک پروتکل دارای مجوز از سازمان استاندارد است3GPPارائه شده از طریق طیف RF دارای مجوز، و آن را فقط از طریق اپراتورهای شبکه تلفن همراه معتبر در دسترس قرار می دهد.

بنابراین،کدام یک برای سازمان شما بهتر است؟بیایید دریابیم.

LoRaWAN در مقابل NB-IoT: مروری سریع

قبل از اینکه به مقایسه بپردازیم، در اینجا یک تجدید نظر سریع در مورد هر دو پروتکل وجود دارد:

LoRaWAN

با توجه به تعریف اتحاد LoRa،مشخصات LoRaWANیک پروتکل شبکه با توان کم و گسترده (LPWA) است که برای اتصال بی سیم «اشیاء» با باتری به اینترنت در شبکه‌های منطقه‌ای، ملی یا جهانی با هدف قرار دادن الزامات کلیدی اینترنت اشیا (IoT) مانند ارتباطات دوطرفه، پایان طراحی شده است. خدمات امنیتی، تحرک و بومی سازی تا پایان."

این مشخصات شامل فناوری LoRa (برد بلند) است که یک تکنیک مدولاسیون طیف گسترده است که ازChirp Spread Spectrum(CSS).

این فناوری تحت اختراع شرکتی به نامSemtechکه به طور غیرمستقیم هزینه کمی را برای هر چیپست LoRa در حسگرها و دروازه‌هایی که به عنوان راه‌حل‌های آماده برای علاقه‌مندان به اینترنت اشیا و شرکت‌ها ارائه می‌شوند، دریافت می‌کند.

NB-IoT

 

3GPP تعریف رسمی برای پروتکل NB-IoT (اینترنت باند باریک اشیا) که با نام LTE CAT NB1 نیز شناخته می شود، ارائه نمی دهد.اشاره به یکی از آنهابیانیه های مطبوعاتیاز فوریه 2016، NB-IoT به عنوان "رادیو جدید اضافه شده به پلت فرم LTE، بهینه سازی شده برای انتهای [پهنای باند] پایین بازار" تعریف می شود.

NB-IoT به طور خاص با در نظر گرفتن سنسورهای ثابت کم مصرف ساخته شده است.برای هر دستگاه مستقر در یک شبکه، این پروتکل مناطق تحت پوشش گسترده ای را با نفوذ عمیق در داخل ساختمان ارائه می دهد.

NB-IoT به طور خاص با در نظر گرفتن سنسورهای ثابت کم مصرف ساخته شده است.این پروتکل مناطق تحت پوشش گسترده ای را با نفوذ عمیق در داخل ساختمان ارائه می دهد.

برخلاف LoRaWAN، این پروتکل دارای مجوز است که احتمالاً در درازمدت هزینه بیشتری خواهد داشت اما تجربه کلی بهتری را برای کاربران نهایی فراهم می‌کند.

نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که دستگاه های NB-IoT به سرعت در حال حرکت به سمت آن هستندسیم کارت جاسازی شدهاستفاده از (eSIM).طبق مطالعه انجام شده توسطمک کینزی و شرکتسیم‌کارت‌های الکترونیکی «سازندگان محصولات اینترنت اشیا را قادر می‌سازند تا دستگاه‌هایی با سیم‌کارت‌های «خالی» بسازند که می‌توانند در کشورهای مقصد برای اتصال ساده‌تر تجهیزات فعال شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیم‌کارت‌های الکترونیکی و آینده اینترنت اشیاء سلولی، این ارائه را از ویلیام هارت، مدیر محصولات Particle's Sr ببینید.

https://ubidots.com/blog/lorawan-vs-nb-iot/